Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej

Zamek Królewski w Warszawie, dawnej siedziba książąt mazowieckich, królów polskich i sejmu Rzeczypospolitej Obojga Narodów. W latach 1926-1939 urzędował i mieszkał tu prezydent odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej. Po zniszczeniu w okresie II wojny światowej, w latach 1971 - 1984 Zamek został zrekonstruowany z pietyzmem i największą starannością w odtworzeniu detali. W odbudowaną bryłę wmontowano wszystkie ocalone fragmenty wystroju i wyposażenia wnętrz.

W naszym muzeum można obejrzeć królewską kolekcję sztuki, m.in. obrazy pędzla Rembrandta, 23 widoki XVIII-wiecznej Warszawy namalowane przez Bernarda Bellotta zw. Canaletto i inne dzieła uznanych artystów europejskich. W znajdującym się w zespole zamkowym pałacu Pod Blachą, obejrzycie Państwo także unikalną, największą w Europie kolekcję kobierców wschodnich oraz ekspozycję poświęconą Księciu Józefowi Poniatowskiemu.

Dodatkową atrakcją może być odpoczynek w ogrodach zamkowych, z których rozpościera się piękna panorama na wschodnią fasadę Zamku i Arkady Kubickiego.

W sezonie letnim Zamek oferuje wiele wydarzeń kulturalnych, spektakli i koncertów, które odbywają się zarówno we wnętrzach, jak i w pięknym otoczeniu dziedzińca i ogrodów zamkowych.

                                                                                                                                                                                         www.zamek-krolewski.pl
Propozycje muzeum

      1) Legendy Warszawy – Syrenka (kl. 0 i 1)
      2) Warszawa w obrazach Canaletta (kl. 3)
      3) Gród, Zamek, Pałac, Muzeum (kl. 4)
      4) Życie codzienne w XVIII-wiecznej Warszawie (kl. 5-7 oraz gimnazjum)
      1) Ogrody Dolny i Górny Zamku Królewskiego
      2) Skarpa Warszawska
(lipiec-sierpień 2017 r.)